چای هیرکانی

داستان شکل گیری و روش فعالیت

هیرکانی مجموعه‌ای است شامل باغ و کارگاه تولید تخصصی چای در املش. ناگفته پیداست که ما نام فعالیت خود را از جنگل‌های هیرکانی گرفته‌ایم. هیرکانی نام مادری ما ست و ما خود را با همه ساکنان دامن هیرکانی از طوالش تا گلستان، در رابطه خواهری و برادری می‌بینیم.

مجموعه هیرکانی در گیلان مستقر است و با تعدادی از بهترین و تخصصی‌ترین کافه ها و رستوران‌های کشور در حال همکاری ست. وبسایت هیرکانی علاوه بر اینکه یک فروشگاه آنلاین برای عرضه مستقیم محصولات باغ و رساندن تولیدات کارگاه به دست شماست، می‌کوشد یک محیط آموزشی در حوزه کشاورزی پایدار و تجدید پذیر باشد. ما همچنین در وبسایت هیرکانی تلاش می‌کنیم دریچه‌هایی را به سوی فرهنگ چای و فرهنگ مردمان چایکار در گیلان و مازندران بگشاییم.

وبلاگ هیرکانی امکانی ست برای آنکه هرچه از چای می‌آموزیم، به مخاطبانمان انتقال دهیم. و هر شناخت و تجربه‌ای را که در رابطه با جنگل‌های هیرکانی بدست می‌آوریم، مکتوب و منتشر کنیم. نیز امیدواریم ارتباطی که میان ما و شما بر بستر این انتقال دانش و اطلاعات شکل می‌گیرد، زمینه‌ای باشد برای بهبود روابط اجتماعی، رشد کشاورزیِ ارگانیک و حفظ و احیای اکوسیستم.

باغ چای هیرکانی کجاست؟

 

چایکاری شغل خانوادگی ما ست. ما امروز روی باغ‌هایی کار می‌کنیم که پدر بزرگ و مادر بزرگ ما در دهه‌های بیست و سی خورشیدی بنا کردند. یکی از این باغ‌ها در روستای چهارسر پشته در بخش اطاقور قرار دارد و باغ دیگر در جاده املش به روستای تابستان‌نشین واقع شده است.

 

کارگاه چایسازی هیرکانی کجاست؟

 

چایسازی و چایکاری در کنار برنجکاری و بیجارداری، مهمترین فعالیت تولیدی مردم در املش است. کارگاه چایسازی هیرکانی در میان‌محله املش درست در همان مکانی واقع است که پدربزرگ و مادربزرگ ما حدود هفتاد سال پیش در آن به روشهای سنتی، چای تولید میکردند. ما در واقع کارگاه چایسازی خانواده جوشنی املشی را احیا کرده‌ایم.